porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

prawdy i mity

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT - karta techniczna produktu.

Wpisz nieodmienialną część szukanej frazy, np. "ław",
a będą wyświetlone wyniki zawierające wszystkie odmiany:
ław, ławą, ławami, ławy, ława, ławie itd.
 

ilość tematów: 9

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-053
visibility czytano 166 razy

Dobór i stosowanie klejów cementowych do płytek i płyt


Na polskim rynku od ponad 20 lat mamy coraz większą i już bogatą ofertę klejów mineralnych przeznaczonych do przyklejania ceramiki, mozaiki i wszelkich płyt kamiennych. Ponieważ receptura tych klejów nie jest szczególnie skomplikowana, powstaje coraz więcej producentów je wytwarzających. Kleje tej grupy mają dość duży rozrzut właściwości technicznych. Skoro wszystkie one mają takie same przeznaczenie, to pojawia się uzasadnione pytanie: który z nich zastosować w danym przypadku, by nie popełnić błędu? Pytanie zasadnicze i właściwe, bo nurtuje wszystkich: od projektantów, przez inżynierów budowy, po wykonawców i inwestorów próbujących przyklejanie płytek realizować we własnym zakresie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony baseny kąpielowe ceramika cokoły hydroizolacje jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe kamień naturalny kleje do ceramiki łazienki marmury płytki i płyty okładzinowe płytki klinkierowe pływalnie posadzki chemoodporne posadzki ogrzewane posadzki przemysłowe posadzki z okładziną kamienną posadzki z płytkami ceramicznymi projektowanie projekty wykonawcze tarasy zbiorniki technologiczne

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-048
visibility czytano 234 razy

Czy wkład nierdzewny w kominie spalinowym jest potrzebny?


Często wiele osób zadaje sobie pytanie o celowość stosowania wkładu nierdzewnego w kominie, a ściślej w kanale spalinowym komina murowanego. Problem dotyczy kominów podłączonych do pieców, kotłów lub kominków. Spotykamy na forach takie właśnie zapytania. Rzecz w tym, że o ile pytania nie zaskakują, choć dziwią, że na forach, ale odpowiedzi i wyjaśnienia są najróżniejsze - najczęściej są bredniami czyli bezwartościowe, a co gorsza wprowadzają w błąd. Jak jest naprawdę?

 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe fizyka budowli instalacje kanalizacyjne instalacje wentylacyjne izolacje cieplne kanały spalinowe kanały wentylacyjne kominy kominki korozja betonu korozja stali ochrona betonu ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty wykonawcze ruch ciepła ruch wilgoci uszkodzenia wykwity zacieki zbiorniki żelbetowe wykwity

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-031
visibility czytano 387 razy

Projektowanie i wykonanie wentylacji wg zasady "tak wszyscy robią"


W każdej dziedzinie, jeśli pada pytanie o poprawność czegokolwiek, to jakże irytujące są odpowiedzi typu „bo tak się robi”, "bo wszyscy tak czynią" czy typu „tego nikt nie robi”. Takie odpowiedzi irytują szczególnie tych, którzy do wszelkich aspektów życia podchodzą racjonalnie - czyli nie przyjmują niczego na wiarę, lecz oczekują wyjaśnień i uzasadnień. Jakie bowiem wartości ma powołanie się na coś, co występuje bardziej lub mniej powszechnie? Żadne, bo jedynie stwierdzające fakt. Przykładowo, używamy łyżki jedząc zupę, bo wszyscy tak czynią? Nie, bo uzasadnieniem jest ukształtowanie sztućca, by można było nabrać pokarm płynny do ust. W Polsce mamy prawostronny ruch na drogach publicznych, bo wszyscy tak jeżdżą? Nie, bo tego nakazuje prawo drogowe - inaczej byłby chaos i rozgardiasz na drogach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projekty budowlane projektowanie projekty wykonawcze wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-024
visibility czytano 1077 razy

Gdzie lokować wyloty kanałów spalinowych, wentylacyjnych i od okapów kuchennych?


Jakże często w praktyce budowlanej spotykam projekty z dachami, gdzie ulokowano kominy spalinowe, kanały czy kominki wentylacyjne a także wyloty kanałów z okapów kuchennych - zupełnie losowo lub przez przypadek, a dokładniej rzecz biorąc - bez zastanowienia. Niby to nic takiego i żadnej filozofii nie ma, prawda?


Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-021
visibility czytano 135 razy

Wytyczne ITB i Polskie Normy, a błędy w domach


Jeden z użytkowników serwisu BDB będąc wykonawcą zadał takie oto pytanie:
Jak wiadomo prawidła wykonawcze zawarte są w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych opracowywanych przez Instytut Techniki Budowlanej. Do tego jeszcze dochodzą Polskie Normy budowlane. Mamy więc szereg wytycznych i wskazówek na prawidłowe wykonanie danej realizacji.
Pytanie moje jest następujące: czy wg Pana oceny - powyższe opracowania łącznie z PN już są z błędami, czy może są zbyt ogólnikowo napisane, że na etapie projektowania domów. czy ich stawiania popełnia się tak wiele grzechów?
Jako wykonawca często zastanawiam się, czego będzie się trzymał rzeczoznawca oceniający moją pracę. Na jakiej podstawie oceniał będzie moją pracę, w oparciu o co, i czy jego ocena będzie opisywała stan rzeczywisty.
Sprawy są dla mnie dziwne. Bo te wszystkie normy i opracowania nie są dostępne dla każdego, w sposób darmowy. A powinno być wręcz odwrotnie - nim zaczynamy coś robić, dostajemy kryteria i wytyczne oceny. Trochę wygląda to tak jakbym jeździł samochodem a nie wiedziałbym za co mogę dostać mandat.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wykonawstwo

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-019
visibility czytano 109 razy

Skąd się biorą błędy w budynkach?


Tworzenie budynków, to dziedzina napędzająca gospodarkę oraz dająca ludziom komfort bytu. Mówiąc o tworzeniu budynków, mam na myśli: projekt+ wykonawstwo i przy tym nadzór nad wykonawstwem. Skąd się biorą zatem błędy w ich tworzeniu i kto jest winien?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe błędy projektowe błędy wykonawcze domy energooszczędne fizyka budowli projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-006
visibility czytano 118 razy

Dlaczego balkony spadają?


Co jakiś czas w kraju głośno o balkonach, które się odrywają od konstrukcji i spadają na ziemię. Od lat balkony spadały i spadają. Spadały w Gliwicach, Zabrzu, Łodzi, Warszawie, Białymstoku, Wrocławiu i wielu, wielu innych miastach i miasteczkach. Były i śmiertelne przypadki, jak np. w Piotrkowie Trybunalskim, gdy runął balkon razem z młodym małżeństwem i ich dzieckiem, które zginęło. W Białymstoku, podczas wesela na balkon wyszła na papierosa panna młoda i dwie osoby, a kiedy dołączył pan młody, balkon się urwał i wszyscy spadli ginąc na miejscu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: korozja stali korozja betonu ochrona betonu błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe balkony fizyka budowli garaże konstrukcje żelbetowe naprawa żelbetu porady architektom porady inwestorom projekty budowlane projekty wykonawcze remonty

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-003
visibility czytano 403 razy

O wentylacji domów i mieszkań


Aby zrozumieć o co chodzi w wentylacji domów,mieszkań czy biur, należy przyswoić pojęcie „mikroklimat człowieka”. Dom,mieszkanie czy biurowiec musi być tak zaprojektowany i wybudowany, by podczas eksploatacji spełniał szereg wymagań - ogólnie nazywanych „komfortem cieplnym”. Komfort cieplny musi być zapewniony zarówno zimą, jak i latem - tyle, że w różnych uwarunkowaniach. Zimą ma być odpowiednio ciepło, zaś latem odpowiednio „chłodno”, choć tak naprawdę - też odpowiednio ciepło. Mikroklimat człowieka obejmuje: temperaturę powietrza, jego wilgotność, prędkość omywania człowieka, temperaturę otaczających powierzchni przegród (ściany, podłoga, sufit, oszklenia, meble), poziom hałasu i wibracji, ilość tlenu w powietrzu, ilość zanieczyszczeń (aerosoli) w powietrzu, różnica temperatur między stopami a głową, asymetria promieniowania. Dochodzą jeszcze zapach i kolor otoczenia, ale te darujmy jako rzecz gustu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: mikroklimat błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala fizyka budowli instalacje wentylacyjne porady inwestorom projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna smog

Jerzy Bogdan Zembrowskitemat nr 708-001
visibility czytano 103 razy

O sztuce budowlanej i fizyce budowli


Często powszechnie używa się tajemniczego sformułowania, że czegoś nie wykonano lub coś wykonano - zgodnie ze sztuką budowlaną. O ile z potocznego używania zwrotu „sztuka budowlana” nie wynika nic konkretnego, to w wielu procesach sądowych, w których uczestniczyłem jako świadek, sędziowie jednak konkretnie odnoszą się do tego terminu - i to w różnych odmianach: sztuka budowlana, zasady sztuki budowlanej, podstawy sztuki budowlanej itp. W ostatnich latach, termin ten zastąpiono kolejnym, choć podobnie znaczącym: zasady wiedzy technicznej. Z tymi terminami zawsze jest mnóstwo kontrowersji, a ponieważ nigdzie nie są zdefiniowane, to są wodą na młyn dla adwokatów do interpretacji - w zależności od tego, którą stronę reprezentują, ale też dla sędziów.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli architektura budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe domy energooszczędne domy jednorodzinne elewacje obiekty zabytkowe procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.